Google, web sitelerini çeşitli algoritmalarla tarar, içerikleri okur, sınıflandırmaya tabi tutar ve yine algoritma kullanarak önem sırasına göre arama sonuçlarında listeler. Her web sitesi yöneticisi / webmaster, arama sonuçlarında hızlıca listenin üst kısımlarında yer almak ister. Ancak ilk aşama daima sayfaların taranmasıdır. Yeni oluşturulan sayfalar, web sitesinin Google nezdinde değerine göre belirli aralıklarla taranır. Eğer siteniz geç taranırsa Google tarafından da geç listelenir, geç listelenirse rekabette de geride kalırsınız. Pekala, o halde Index hızı önemli bir etken. Peki Google index hızını etkileyen faktörler nelerdir?

1) Web Sitenize Ait İçeriklerin Daima Güncel Tutulması

Eğer web sitenizi oluşturduktan sonra uzun bir süre hiçbir güncelleme, ekleme veya çıkarma yapmamışsanız Google sitenizdeki tarama faaliyetlerini gevşetir. Haftalık tarıyorsa aylık, aylık taramada dahi bir değişiklik yoksa daha uzun sürelerde tarama faaliyetini askıya alabilir. Google’ın amacı zaten güncel ve etkin içeriği bulup kullanıcıya yansıtmaktır. Bu nedenle web sitenizi daima güncel tutmalı, içerik bakımından zaman içinde geliştirmelisiniz.

2) Web Sitenize Gelen Backlinkler

Web siteniz başkaca web siteleri tarafından link verme yoluyla referans gösteriliyorsa, Google o sayfadaki yönlendirmeyi tararken sizin sitenize de ulaşır. Eğer referans gösteren web sitesi iyi bir otorite sahibiyse ve size organik trafik sağlıyorsa, Google bu referanstan yola çıkarak web sitenizi daha aktif ziyaret etmeye başlar. Elbette 1. maddedeki gereksinimin yerine getirilmesi şartıyla.

3) Site Haritası & Google Web Yönetici Araçları

Web sitenizde yer alan tüm linkleri XML formatındaki site haritasıyla Google web yönetici araçlarına ekleyebilirsiniz. Google belirli aralıklarla site haritanızı ziyaret edip web sitenizi tarar. Eğer bir XML çıktınız yoksa ve az sayıda iç sayfaya sahipseniz “URL Denetimi”  (eski adıyla Google gibi getir) seçeneğinden yararlanarak “tarama taleplerini” iletebilirsiniz. Google site haritaları sayesinde sayfanızı rastgele taramak yerine XML’deki değişikliğe odaklanır. Yeni bir içerik eklediğinizi fark eder ve Crawler devreye girer. 

4) Sayfa İçi Dinamik Veriler

Blog yazıları, yorumlar gibi dinamik ve kullanıcıların katılımıyla tetiklenen içerikleriniz varsa, anasayfanız başta olmak üzere bu içeriklerin bir özetini sayfanızda bulundurabilirsiniz. Örneğin rastgele veya belirli periyodlarla blog yazılarından yapılacak seçmeler anayayfanızda yer alabilir. Böylelikle Google her sitenizi taradığında farklı bir içerik görerek daha sık tarama faaliyeti gerçekleştirir. Ayrıca sitenizin link zincirine faydalı olur. Anasayfanız bir tür “ana yol” gibidir. İç sayfalara yönlendirme ve değer atamada kullanılır. 

Yukarıdaki maddeler tarama faaliyetlerinin sıklığını kesin bir şekilde etkileyen faktörlerdir. Bunlar dışında sayılabilecek içerikler tamamen öznel deneyimlerden yola çıkılarak yapılan varsayımlar olacaktır. Bu maddelere vereceğiniz önemle, web sitenizin Google tarafından hızla taranması ve indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan videoda, Epsilos’un 2 dakikadan az bir sürede taranarak indexlendiğini görebilirsiniz.