Kurum ve kuruluşların resmi web sitelerine “kurumsal site” adını veriyoruz. Kurumsal web tasarımı ise ilgili kuruluşun hizmet şekline uygun tasarım yapmak anlamına gelir. Her kuruluşun kendine özel yanları vardır. Ancak bu noktadan önce sektörlere ayrılırlar.

Bunlar başlıca;

Endüstri, inşaat, otomobil, taşımacılık, sağlık, medikal, kozmetik, kişisel bakım, restoran, cafe, bilişim sektörleridir. 

Yani bir web sitesi geniş bir zeminde, ait olduğu sektör üzerinden yükselerek özelleşir. (Ayrışır)

Eğer CNC tezgahı üretiyorsanız, web siteniz, endüstri sektörüne ait demektir. Kurumsal kimliğiniz, işletme büyüklüğü, coğrafi konum gibi değerlerle tasarımı özelleştirmeye başlarız. Kurumsal kimlikten kastımızın ne olduğunu da açıklayalım.

Her firma şu değerlere sahiptir; Logo, yazı tipi, renk, coğrafya, müşteri (kullanıcı) kitlesi.

Eğer bir kurumsal web sitesi yapılacaksa ilk önce sektöre uygun yapıya sahip olmalıdır. Daha sonra ilgili firmanın logosu, temsil eden renkleri ve bunlara uygun yazı tipleri seçilir. Hizmet verdiği coğrafi konum ve müşteri kitlesine göre de içerikler özelleştirilir. 

Aynı örnekten yola çıkarak devam edelim. CNC tezgahı üreten firma için, verdiği hizmetler yukarıdan aşağıya doğru önem sırasına göre tasarlanmalıdır. Bu içerik belirgin şekilde üretim alanını ve / veya ürünlerin görselini içermelidir. Logo renginde veya logo rengine uyumlu şekilde tasarım renkleri belirlenmelidir. Sanayi, endüstri alanında sıkça kullandığımız, genelikle köşeli ve hatları keskin fontlar kullanırız. Görsel boyutları ve metinlere göre tipografi oluştururuz. Coğrafi alan firma için önemlidir. Kime nasıl ve ne şekilde hitap edeceğimizi belirler. Ürünler veya hizmetler yerel, ulusal veya uluslararası alanda tanıtılacaksa her biri için farklı hiyerarşiler planlamak gerekir. Web sitesinin hangi metinleri ne şekilde ele alması gerektiğine karar vermeliyiz. Bunun için iyi bir içerik yöneticisinden destek almalısınız. Biz bu konuda alanında uzman UI ve UX tasarımcılarla çalışıyoruz. Hangi içeriğin, nerelerde ve nasıl kullanılması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar inceleyip belirliyoruz.

Bahse konu web sitesi hiyerarşisi ve SEO işlemleri için çeşitli analizler yapılması gerekiyor. Bunlar temelde ikiye ayrılır; arama hacimleri ve rakip analizi. Böylece web sitenizin hangi arama trafiklerinde görüneceği ve kimlerle nasıl rekabet edeceğinizi görmüş olursunuz. Konu hakkında “SEO nedir” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Buraya kadar olan anlatımdan çıkarılacak sonuç şudur:

“Bir web sitesi, ait olduğu sektörden yola çıkılarak özelleştirir. Bu özelliştirmenin sonunda “kurumsal kimliğe” uygun web sitesi oluşur. 

Yaygın ve en büyük hata “firmanın isteği doğrultusunda bir tasarım” yapmaktır. Eğer firma, yazılım, UI ve UX gibi konularda deneyimli değilse (ki genelde değildir) web sitesi bir hatalar zincirinden ibaret kalır. Tıpkı ilk düğmenin yanlış iliklenmesi gibi. 

Doğru bir web sitesi için doğru bir içeriğe ihtiyaç vardır. Ve elbette tasarımcının, verdiğiniz hizmeti doğru anlaması gerekir. Bu nedenle firmalar, ürün ve hizmetlerini detaylı, anlaşılır ve açıklayıcı biçimde yazmalıdır. En az 2 A4 kağıdı boyutunda yazıya ihtiyaç olacağını belirtmeliyiz. 

Firmanın hizmetlerini anlattığı bu metinler, iyi bir metin yazarı tarafından gözden geçirilmeli, arama hacimlerinde belirlenen hedef anahtar kelimeler kullanılarak revize edilmelidir. Ayrıca içerikler, hizmet verilen bölgeye ve kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde kurgulanan metinlerle zenginleştirilmelidir. 

Epsilos olarak her ölçekte kurumsal web tasarım hizmeti veriyoruz. Kullanıcılar hazır web sitesi paketlerinden birini satın alarak içeriklerini özelleştirebilirler. Eğer mevcut paketler veya web sitesi tasarımları (temalar) kurumsal kimliklerine uygun değilse, gereksinimleri doğrultusunda özel tasarım çalışmaları yapabiliriz. 

Web sitesinin nasıl yapılandırılacağı, SEO ayarları konusunda blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.