1- İADE ŞARTLARI

A) Satışını yapmakta olduğumuz web sitesi paketlerini 14 iş günü içinde iade edebilirsiniz. Eğer ödeme kredi kartı ile peşin ödenmiş ise ödediğiniz tüm tutar kredi kartınıza doğrudan yansır. İade edilen tutarın kredi kartınıza yansıması, bankanızın süreci ile ilgili olup 7 iş günü sürebilir. Eğer ödeme işleminiz kredi kartına taksitle yapılmışsa, iadeler de aynı taksit sayılarına bölünerek bankanız tarafından iade edilir. Bu süreç tarafımızdan yönetilmemektedir. İade bildirimizi alarak ödeme kuruluşuna ilettiğimizde Epsilos tarafındaki iade sorumluluğu yerine getirilmiş olur.

B) Havale ile yapılan ödemeler en geç "3 iş günü" içinde tarafınıza iade edilir.

C) 14 Gün süre içindeki iadelerde, verilen hizmetler toplam tutardan düşülebilir. Güvenlik sertifikaları, özel tasarım talepleriniz gibi hizmetler bu kapsamda değerlendirilir.

D) 14 Günlük süreyi geçen iade talepleri kabul edilmez. 

2- DESTEK ŞARTLARI

A) Destek talepleriniz en geç Pazartesi - Cumartesi günleri, mesai saatleri dahilinde ve en geç 24 saat içinde cevaplanır. Her destek talebi, talep sırası ve aciliyet durumuna göre cevaplanır. İşlem sırasının doğru ve zamanında takibi için destek taleplerinizi toplu olarak, maddeler halinde ve anlaşılır şekilde iletmeniz büyük önem arz etmektedir. Gün içinde birden çok talebinizi farklı destek bildirimleriyle göndermeniz durumunda sürecin takibi zorlaşabileceği gibi cevaplarınızın işlem sırası nedeniyle uzamasına sebep olabilir. Etkin destek alabilmek için bu çalışma prensiplerini dikkate almanızı dileriz.

B) Destek sistemi, satın aldığınız pakette belirtilen özelliklerin sağlıklı çalışması, olası hataların giderilmesi üzerine hizmet verir. Ek yazılım talepleri veya tasarım özelleştirmeleri destek kapsamında değerlendirilmez. Epsilos, özel taleplerinizi "Özelleştirme talebi" olarak değerlendirerek taleplerinizi gerçekleştirmek adına servis bedeli talep edebilir. İstisnai özelleştirmelerden servis bedeli almamak Epsilos'un imkan ve inisiyatifinde bulunmaktadır. 

C) Destek kapsamında dosya ve veritabanlarınızın yedeklerini alıyoruz. Her gece tüm veritabanı yedeklenir. Dosya yedekleri ise aylık olarak alınır. Bu aralıklar içinde web sitenizde kritik değişiklikler yaparken veri kaybı yaşamamanız adına, bizden yedek almamızı talep edebilirsiniz. İlgili yedekler bir hafta süre ile saklanır. 

D) Web sitesine eklediğiniz önemli içerikleri kişisel veya kurumsal imkanlarınızla yedeklemenizi öneririz.

E) Epsilos, sunmayı vad ettiği içeriklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını, olası hataları mümkün olan en kısa zamanda çözmeyi taahhüt eder. Kullanıcı tarafından verilerin bilerek veya yanlışlıkla silinmesi Epsilos'un sorumluluğunda değildir. Bu tür veri kaybı işlemlerinde kullanıcının talebi doğrultusunda "en son alınmış olan yedek" veriler ücretsiz şekile geri yüklenir. 

F) Epsilos'un sunmayı vad ettiği içeriklerin dışındaki ek talepler yine Epsilos'un uygun bulduğu şekilde ve süreçte yapılabilir. Sunulan paket içerikleri dışında ek talepler olağan hizmet kapsamında gerçekleştirilmez.