İlk ve en önemli bilgi; bir web sitesi statik değildir. En azından günümüz için. Bunun iki sebebi var, birincisi; Web teknolojileri sıklıkla değişiyor ve gelişiyor. Bu nedenle her web sitesi güncel gelişmelere uyum sağlamalıdır. İkincisi ise “içerik yönetimi” ile ilgilidir. Ürün veya hizmetlerinizin aranma biçimleri zaman içinde farklılık gösterir. İçeriklerinizi bu nedenle güncel arama trafiklerine göre zaman içinde güncellemelisiniz.

Bu iki bilgi size temel gereksinimlerin ne olacağını söylüyor: Güncel teknolojiler / güncel tasarım konseptleri ile hazırlanmış bir web sitesine sahip olmalısınız. Ayrıca yeni güncellemelerden mutlaka faydalanmalısınız. Yani sürekli geliştirilen bir yazılım tercih etmeniz mantıklı olacaktır. “Bir seferlik” web sitesi yapılmaz.

İçerik yönetimi, yani ürün ve hizmetlerinizi barındıran verileri mümkün olan en pratik şekilde düzenleyebilmelisiniz. Web siteniz, bir yönetim paneline sahip olmalı. Yazılı veya görsel dokümanlarla nasıl kullanacağınızı öğrenmeli ve yeni verileri kendiniz girebilmelisiniz. Sayfanız her daim güncel olmalı. İnternet üzerinde kullanıcıların arama terimleri sürekli değişiklik gösterir. Söz gelimi; geçen sene “meyve karıştırıcısı” şeklinde yapılan aramalar yeni yılda “meyve mixerleri” olarak aratılabilir. Bu nedenle Google’un anahtar kelime planlayıcısı üzerinde sunduğu “arama hacimleri” hizmetinden mutlaka faydalanmalısınız.

Web sitenizi kurmak ve internette yerinizi almak için gerekli olan tüm içerik, yukarıdaki esaslar altında toplanır. Şimdi biraz daha detaylandıralım. En baştan; bir web sitesinin yayın hayatına başlaması için gereken şartlardan başlayalım.


1- Alan Adı (Domain) Oluşturma 

Alan adı, sizin tabelanızdır. Alan adı, resmi kayıtlarda firma adınız ya da kimliğinizdeki ad ve soyad gibidir. Bu nedenle seçeceğiniz alan adının, sizi, firmanızı, ürün veya hizmetlerinizi doğru yansıtmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca akılda kalıcı ve kolay yazılabilir olmalıdır.

Eğer bir işletme sahibiyseniz ilk olarak “com.tr” uzantılı alan adını kontrol etmenizi ve boşsa mutlaka almanızı öneririz. Kişisel bir web sayfası istiyorsanız ad ve soyadınızla da .tr uzantılı domain kayıt edebilirsiniz. .Tr Uzantılı alan adlarının esas kaydedicisi METUnic’tir.  2020 Yılından önce com.tr alan adlarının tahsisi nic.tr üzerinden yapılırdı. 2020 yılında yine ODTÜ bünyesinde, ancak organizasyon değişikliği ile Metunic’e devredildi. Başkaca domain kayıt firmalarından da .com.tr alan adı alabilirsiniz. Fakat onlar da sonuç olarak Metunic’e başvuracak. Aslında işlemleri yine siz yapmış olacaksınız. Com.tr alan adı resmi bir işlemdir. Metunic"ten; alan adı tahsis formu ve ticaret sicil nüshası, oda sicil kaydı, faaliyet belgesi gibi evrenlardan herhangi biri ile alan adı alabilirsiniz. İstediğiniz zaman, istediğiniz yetkilendirmeyi yapabilirsiniz. Alan adının teknik yönetimini devredebilir, başka bir hesap altındaysa kendi hesabınız altına taşıyabilirsiniz.

Eğer sizi yansıtacak alan adı için .com uzantısı uygunsa her ikisini de almanızı öneririz. Alan adınız sizin “tapunuzdur” Bu nedenle alan adı tescilini size ait  bir hesaptan yapmanız büyük öneme sahiptir. Özellikle .com alan adları için bu öncelikli bir işlemdir. Zira alan adını sizin yerinize başka birisi almışsa gelecekte hak talep edemezsiniz. Bu durum com.tr alan adları için geçerli değil elbette. Yukarıda belirttiğimiz gibi resmi kayıtlar gerektiren bir işlemdir. Başka bir hesapta olsa bile Metunic üzerinde “alan adı aktarımı / yetkilendirme” işlemleriyle kendi hesabınıza taşıtabilirsiniz.

Bir alan adının kayıt için uygun (boşta) olup olmadığını, aşağıdaki linkin sonuna istediğiniz alan adını yazarak öğrenebilirsiniz. Küresel ölçekte “whois bilgisi” portalıdır.

www.whois.sc/alanadiniz.com

Arama motorlarına duyarlı bir siteye sahip olmak için, arama terimleriyle uyumlu alan adı almanız size avantaj sağlar. Örneğin, “meyve mikseri” üzerine faaliyet yürütüyorsanız bu metni içeren bir alan adı alabilirsiniz.

2- Barındırma (Hosting) Hizmeti

Web sitenize dair her türlü veri hostinglerde barındırılır. Alan adınız, bir hostinge, yani bir sunucu bilgisayarına yönlendirilir. Tıpkı Sim kartların bir telefon cihazında kullanılması gibi. Bir alan adınız var, şimdi ise hostinge ihtiyacınız olacak. Eğer web sitesi hizmetini aldığınız firma sizin için hosting sağlamıyorsa bir barındırma hizmeti almak zorundasınız. Bu noktada en önemli kriter şudur: 


Kullanacağınız web sitesi hangi alt yapıya sahipse, o altyapıyı destekleyen hosting almalısınız. Örneğin PHP ile yapılmış bir web sitesi yazılımı için windows hosting almamalısınız. Hizmet sağlayıcınıza sorarak, ne tür bir hosting almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Epsilos yazılımımız; hem windows, hem linux hostinglerde çalışır. Yani bizim için fark etmiyor. Ayrıca paketlerimizi satın alarak hosting hizmetini de bizden almış olursunuz.

Alan adınızı, DNS / NS (Name Server) yönlendirmesi ile bir hostinge yönlendirmeniz gerekecek. NS Bilgilerinin ne olduğunu, hosting sağlayıcınız belirtir. Alan adını kayıt ettiğiniz yerde “DNS Yönlendirme / Güncelleme” alanından bu adresi girmeniz yeterli olur. Genelde bir kaç saatte, küresel ölçekte ise en geç 24 saatte DNS’ler hostinge yönlenmiş olur. Bu süre zarfında sitenize ulaşamazsanız endişe etmeyiniz. Com.tr gibi alan adları günün belirli saatlerinde yönlendiği için daha uzun sürebilir.


3- İçerik Yönetimi

Bir alan adı ve hostinginiz var artık. Web siteniz için “içerik yönetim sistemine” (Yönetici paneline) sahip bir yazılım kullanmalısınız. Bu yazılım; kolay güncellenebilir ve düzenlenebilir yapıda olmalıdır. Ayrıca aktif destek alabilmelisiniz. Yaşayacağınız olası sorunlara kısa zamanda ve doğru çözümler bulunması gerekir. Epsilos, gerek bünyesindeki deneyimli ekibi, gerekse de çözüm ortaklarıyla bu esas üzerine çalışır. İçerik yönetiminiz her şeydir ve biz bu hizmeti en iyi biçimde sağlıyoruz. Peki bundan nasıl emin olabilirsiniz? Pratik bir yöntemle özetleyelim:

Sayfanızı ortalayan gövde kısmına, istediğiniz bir içeriği, istediğiniz bir konuma eklemeyi deneyin. Ayrıca bu içeriklerin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü kontrol edin. Bu test, sisteminizin ne kadar efektif olduğunu açıkça ortaya koyacaktır. Tam olarak nasıl bir yapıdan bahsettiğinizi aşağıdaki videoda görebilirsiniz. 

 Peki bu yeterli mi? Elbette hayır. Bir web sitesi yazılımı size hangi olanağı sunarsa sunsun, kötü yazılmış metinler ve yanlış görsel tercihler web sitenizi kalitesiz kılacaktır. Bu nedenle içerik yönetimi salt bir yazılım konusu olarak görmek hatalıdır. Doğru olan; işiniz, projeniz, hizmetleriniz ve en önemlisi bu konularda kullanıcılara faydalı içerikler sunmanızdır. Bu sayede arama motorları sitenizi “kaliteli bir içerik” olarak ön plana çıkarır. Bu zaman isteyen, emek ve düşünce gerektiren bir işlemdir. Asla aceleci olmamalı, bir iş disiplini ve zaman planlaması yaparak içeriklerinizi eklemelisiniz.

İçeriklerinizin ziyaretçi tarafından doğru anlaşılması için tüm tema tasarımlarda “demo içerikler” sağlıyoruz. Demo içerikler sizin klavuzlarınızdır. Epsilos’a entegre ettiğimiz temalar, sektörlere, hizmetlere göre “konseptlere” ayrılır. Konsept temalar; font değerleri, büyüklükleri, boşluklar, resim, icon yerleşimleri, renk değerleri ve tüm bir sitenin boyutu göz önünde bulundurularak hazırlanır. Kullanıcılar bu demo görselle uyumlu biçimde içerik eklemeliler. Görseller ve yazılar orantılı olarak yer almalı. İkon altına 3 satıra sahip bir metin girilmişse, siz de bu yazı boyutlarına uymalısınız. Örneğin restoran web sitesi teması için koyu tonlarda görseller belirlenmişse, siz de görsellerinizi koyu tonlarda, renk algısına yakın biçimde güncellemelisiniz. Böylece bir tasarımcının elinden çıkan “sayfa düzeni” korunmuş olacaktır.

Kullanıcıların en sık yaptığı hata; gelişigüzel ve çok hızlı içerik girmeleridir. Sayfanız yukarıdan aşağıya doğru bir hiyerarşi gözetilerek doldurulmalı, bir alan bitmeden bir diğerine geçmemelisiniz. Dikkatinizi sadece içerikleri doğru ve klavuzda gösterilen biçimde girerek değiştirmelisiniz. Sayfa bütünlüğü ancak böyle sağlanır. Kullanmayacağınızı düşündüğünüz alanları daha yolun başındayken asla kaldırmamalısınız. Tüm içeriklerinizi girdikten sonra bu alanlar gizlenebilir veya tümüyle kaldırılabilir. “Önce sil, sonra ekle” yapabileceğiniz en büyük hata olur ve zaman kaybıyla sonuçlanır.

Görsel seçimlerinde temsili resimler kullanabilirsiniz. Eğer işiniz, ürün ve hizmetleriniz için kaliteli, sitenize hem boyut hem renk olarak yakışacak görselleriniz yoksa hazır görseller (stock photo) ile çalışmalısınız. Bu kullanıcıları “yanıltan” bir içerik değildir. Bazı kullanıcılar temsili içerik girmekten geri dururlar.Oysa ölçütü basittir. Ürününüz dışında temsili görsel girebilirsiniz. Kullanıcının satın alacağı bir ürün değilse, temsili görsel kullanmak daha doğru olur. Biz bu gibi işlemler için çeşitli stock görsel kaynaklardan “lisanslı görseller" temin ediyoruz. Bu görseller alan adınız için kayıt edilerek lisanslanır.

4- Arama Motoru Optimizasyonu

Gerek içeriğinizi oluştururken, gerekse de içerik işlemlerinizi bitirmenizi takip eden süreçte birincil önceliğe sahiptir. Eğer içeriklerinizi düzgün bir şekilde yazmışsanız, bu aşamada yazılarınızı ve sayfa düzeninizi tekrar kontrol etmelisiniz. Bunu yaparken aşağıdaki kriterleri sırayla gözden geçirmelisiniz

Sayfa SEO bilgileri Bu bilgiler 3 ana esastan oluşur:

Sayfa / SEO başlığı ve URL’si

Web sitenizin ilgili sayfası bir esas konuya dayanmalı. Her sayfa başlığının, URL’de geçmesi gerekir. Bunun istisnası anasayfadır. 6 farklı iş kolunuz varsa bu iş kollarının her birini anasayfada önem hiyerarşisine göre sıralamalısınız. Ardından her bir iş koluna ait iç sayfalar oluşturmalı ve anasayfadan bu sayfalara linklerle yönlendirme yapmalısınız. Buna link zinciri / iç link zinciri diyoruz. Web siteniz tıpkı birer zincirin parçaları gibi birbirine bağlanmalı. Anasayfa için firmanızın adı ve ana hizmet portföyünü yazmanız yeterli. Anasayfa istisnai bir durum olmadığı sürece özel URL almaz. Alan adıyla bitmesi yeterlidir. Fakat iç sayfalarınız için mutlaka SEO uyumlu URL almalıdır.

Örneğin temizlik hizmeti alanında faaliyet gösteren bir firmanız var. “Ev temizliği ve İnşaat temizliği” iki ayrı hizmet. Bu iki hizmet için de iki ayrı sayfa oluşturmalısınız.

Sayfa başlığı; Ev Temizliği

Sayfa URL; alanadiniz.com/ev-temizligi

Google, sitenizi bu şekilde tanımlar ve dizine ekler. Belirleyeceğiniz bu URL’leri zorunlu değilse değiştirmeyiniz. Çünkü arama sonuçlarında yeniden URL’nin yeniden değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle sayfa linklerinizin nihai haline kısa sürede karar vermenizi öneririz.

SEO Açıklama

Başlığını ve adresini belirlediğiniz sayfanın optimum 300 karakter ile özeti girilmelidir. Ve aşağıda da göreceğiniz anahtar kelime, açıklama metninde aynı ifadeyle yer almalı. Örneğimizden devam edelim.

Sayfa başlığı; Ev Temizliği

Sayfa URL; alanadiniz.com/ev-temizligi

SEO Açıklama; İstanbul Avrupa yakasında ev temizliği hizmeti veren firmamız, uzman ekipleriyle 1990 yılından bugüne dek kaliteli hizmet vermektedir.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimenizin bir odağı olması daha faydalıdır. Eğer aynı ürün / hizmetin farklı yazımları varsa istisna uygulayabilirsiniz. Bulunduğunuz sayfadaki asıl içeriği tam olarak anlatması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz örneği devam ettirelim:

Sayfa başlığı; Ev Temizliği

Sayfa URL; alanadiniz.com/ev-temizligi

SEO Açıklama; İstanbul Avrupa yakasında ev temizliği hizmeti veren firmamız, uzman ekipleriyle 1990 yılından bugüne dek kaliteli hizmet vermektedir.

Anahtar Kelime; ev temizliği

Böylelikle ev temizliği adlı hizmeti, kendi sayfasında anahtar kelime ile hem başlık hem açıklamada ilişkilendirmiş olduk. Bu noktada anahtar kelimenizin belirgin olmasına, başka sektörlerle çakışmayacak şekilde seçilmesine dikkat edilmeniz gerekiyor. Bir örnekle açıklayalım:

Damacana su ve bu ürüne ait parçaları satan bir firmasınız. Su tankı için anahtar kelime seçerken bu ayırt ediciliği dikkate almalısınız. Eğer anahtar kelimeniz sadece “tank” ise büyük bir hata yaptınız. Hangi tank? Ne tankı? Alman Leopard Tankı mı, yangın tankı mı, yakıt tankı mı? Doğru anahtar kelime “su tankı” ve / veya “damacana su tankı” olabilir.

5- Google Search Console Kaydı

Web siteniz tasarımı ve içeriğiyle bittikten sonra Google search console’a sitenizi ekleyebilirsiniz. Google’ın ilgili servisine girdikten sonra alan adınızı yazıp, doğrulama için gereken dosyayı indirerek web sitenizin ana dizinine yerleştirin. “Doğrulama” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın. İşlemlerden sonra Search Console’un en üst kısmında arama butonu göreceksiniz. Kritik sayfalarınızın linkini buraya yapıştırarak ara butonuna tıklayınız. İlgili sayfa henüz google’a eklenmemişse “dizine eklenmesini iste” butonuyla talep oluşturabilirsiniz. Google belirli periyodlarla sitenizi ziyaret ederek kendi dizinine ekleyecektir. Menüde yer alan “performans” alanından ziyaretçi ve görüntülenme istatistiklerini inceleyebilirsiniz.

6- Arama Hacimleri

Web siteniz artık genel itibariyle bitti. Fakat arama sonuçlarında daha iyi yer elde edebilmek için daha zengin içerikler sunmalısınız. Bu bağlamda hizmetlerinizi ve yakın varyasyonlarını arayan kullanıcılara daha görünür olmak adına yeni anahtar kelimelerle, yeni içerikler yayınlamanız gerekecek. Epilos blog sistemi ile zengin içerikler ekleyebilirsiniz. İsterseniz bu içeriklerinizi normal sayfa olarak da değerlendirebilirsiniz. Tümüyle size kalmış. Blog sistemi daha çok birbiriyle ilişkili makaleleri sınıflandırmak ve hem kullanıcılara, hem arama motorlarına tanıtmak amacıyla kullanılır. Bu tür bir amacınız yoksa normal sayfaları kullanabilirsiniz. Bu gibi içerik ekleme işlemlerinde yeni anahtar kelimeler üzerine çalışarak ziyaretçi kitlenizi genişletebilirsiniz. Google “anahtar kelime planlayıcı” hizmetini kullanarak ürünlerinize dair yazdığınız anahtar kelimelerin geniş ölçekli varyasyonları, hangi kelimelerin hangi sayıda aratıldığını bulabilirsiniz. Böylece hangi anahtar kelimeler üzerine çalışabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

 

7- Tanıtım & Backlink

Web siteniz durduğu yerde arama trafiği alabilir. Bu, içerik kalitenize ve kullanıcıların ilgisi ile ilgili bir durum. Ancak web sitenizin başka sitelerde referans olarak gösterilmesi çok daha etkilidir. Geniş kitlelere ulaşmanızı, arama motorlarının sitenizi daha değerli kabul etmesini sağlar. Elbette bunun da belirli kriterleri var. Daha geniş bilgilere blog sayfamızdaki diğer makalelerden ulaşabilirsiniz. Bu noktada sadece “sektörünüze uygun web sitelerinde” özgün içeriklerle web sitenize referans link almayı öneririz. Google news kaydı olan haber portallarını kullanabilirsiniz. Elbette eklediğiniz tanıtım yazılarının süreli olmamasına dikkat etmelisiniz.

“Web sitesi kurmak istiyorum” ama ne yapacağım konusunda yeterli bilgim yok diyenler için bu makale büyük önem taşıyor. Belirtilen bu temel ilkeler üzerinde adım adım ve sabırla çalışmalısınız. Unutmayınız ki bu “günlük veya haftalık” bir iş değildir. Uzun süre ilgi isteyen, tecrübe gerektiren işlemlerden oluşur. Biz hem nitelik hem nicelik konusunda müşterilerimize tam destek sunuyoruz. Bir internet sitesi kurmak için en temelde başlayarak her seviyede hizmet veriyoruz. Profesyonel site kurmak, daha geniş kitlelere ulaşmak için Epsilos makalelerini takip edin, bizi arayın, ücretsiz sunum yapalım. Size ne gibi hizmetler verebileceğimizi anlatalım. Web sitesi kurmak için doğru adrestesiniz. Sosyal medya’da bizi takip edin ve paylaşımlarımızı inceleyin. Hazır site paketlerimize ve sektörel web sitesi tasarımlarımıza göz atın. İşinize uygun, yeni nesil ve mobil uyumlu web sitesi şablonlarına kolayca sahip olabilirsiniz.